#délszláv háború


Amerika már 93-ban bombázta volna Szerbiát
 

Amerika már 93-ban bombázta volna Szerbiát

A szerbiai katonai célpontok bombázását az Egyesült Államok már 1993-ban is mérlegelte annak érdekében, hogy megakadályozzák az úgynevezett Nagy-Szerbia létrejöttét - olvasható az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) egyik jelentésében, amelyet 300 másikkal együtt a közelmúltban oldottak fel a titkosítás alól. A dokumentumokat nagy terjedelemben ismertetik ezekben a napokban a délszláv térség - közöttük Szerbia - tömegtájékoztató eszközei.

MTI MTI

 

"Még mindig a háború árnyékában élünk"

Srdan Golubovic szerb rendező szerint a volt jugoszláv tagországokban még mindig a több mint tíz éve véget ért délszláv háború árnyékában élnek az emberek, ezért filmjeivel a múlttal való szembenézést és ezáltal a továbblépést kívánja elősegíteni. A rendező a vasárnap zárult 10. miskolci Jameson CineFest nemzetközi filmfesztivál vendége volt, ahol Templom a dombon című legújabb filmje a versenyprogramban szerepelt.

MTI MTI

Már ejtett vádpontot újítottak fel Karadzic ügyében
 

Már ejtett vádpontot újítottak fel Karadzic ügyében

Hibázott az első fokon eljáró hágai törvényszék, amikor ejtette az egyik népirtás vádját Radovan Karadzic egykori boszniai szerb elnök ellen - ismertette a döntést csütörtökön Theodor Meron bíró. Ezért a fellebbviteli bíróság úgy döntött: Karadzicnak felelnie kell a tavaly nyáron ejtett vádpontra is.

MTI MTI

Dolgozni menjen Horvátországba, ne nyaralni!
 

Dolgozni menjen Horvátországba, ne nyaralni!

Hétfőn Horvátország csatlakozik az Európai Unióhoz. Bár a legtöbb uniós ország nem engedi be a horvátokat a munkaerőpiacára, Magyarország kivételt tesz, ami azt jelenti, hogy magyarok is szabadon vállalhatnak munkát Horvátországban. Márpedig átlagkeresetek terén déli szomszédaink jobban állnak, mint mi. Megéri a magyaroknak a horvátoknál dolgozni, vagy érdemes inkább másfele venniük az irányt?

Nagy Gergő Nagy Gergő

Forródróton hívta egymást Tudjman és Milosevic a háború alatt
 

Forródróton hívta egymást Tudjman és Milosevic a háború alatt

Franjo Tudjman horvát és Slobodan Milosevic szerb államfő a délszláv háború idején közvetlen telefonkapcsolatban állt egymással – jelentette ki Stjepan Mesic, Horvátország Tudjman halála után hivatalba lépett elnöke a Jugoszlávia széthullásáról írt könyvének moszkvai bemutatóján a Vecernji List horvát napilap pénteki kiadása szerint.

MTI MTI










Horvátország nem ismeri el a szerb háborús nyomozati iratokat
 

Horvátország nem ismeri el a szerb háborús nyomozati iratokat

Kizárólag a horvát igazságszolgáltatási szervek indíthatnak eljárást horvát állampolgárok ellen háborús bűncselekmények vádjával – egyebek mellett ez szerepel abban a törvényjavaslatban, amelyet a horvát kormány terjesztett be csütörtökön a zágrábi parlamentnek. Horvátország nem ismeri el ugyanis azokat a szerbiai nyomozati iratokat, amelyek alapján a 90-es években háborús bűncselekményekkel gyanúsítottak, illetve vádoltak meg horvát állampolgárokat.

MTI MTI


Így élt a
 

Így élt a "Balkán mészárosa"

A külföldön a "Balkán mészárosának", a "Pokol nagykövetének" és a "Szerb Napóleonnak" is nevezett, csütörtökön elfogott Ratko Mladicsot földijei közül sokan még ma is csak zseniális tábornokként emlegetik, és a szerbek többsége ellenzi a kiadatását.

MTI MTI